Skip to content

729 E Landis Ave(Block 4003 Lot 9)Vineland, NJ 08360

Built 1925
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2002

Property Information

Block4003
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page40

Building Details

Building ClassR-LMS
Description2S-B-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
12%
Improvement Value:$790,800
88%
Total Assessment$898,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$24,853+3.5%
2015$24,005+481.7%
2014$4,127+2.1%
2013$4,040+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925