Skip to content

711 E Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Oct 8, 1993

Property Information

Block4003
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page40

Building Details

Building ClassR-LMS
Description2S-F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
21%
Improvement Value:$282,300
79%
Total Assessment$357,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,669+0.7%
2024$11,591+4.8%
2023$11,062+2.9%
2022$10,751+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2022, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1940