Skip to content

16 S Eighth StVineland, NJ 08360

Built 1940
Public Property

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Jun 25, 1992

Property Information

Block4003
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page40

Building Details

Building ClassR-LMS
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,500
85%
Improvement Value:$47,300
15%
Total Assessment$305,800

Sale
$45,000
DeedBook 1951, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1940