Skip to content

712 E Elmer StVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$72,500
Last Sale Date
Jan 11, 1990

Property Information

Block4003
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X-2UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,490
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,900
14%
Improvement Value:$89,000
86%
Total Assessment$102,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,276+0.7%
2024$3,255+5.0%
2023$3,100+2.9%
2022$3,012+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 1827, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1920