Skip to content

27 S Myrtle StVineland, NJ 08360

Built 1937

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Jan 18, 1995

Property Information

Block4202
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,819
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,900
14%
Improvement Value:$160,700
86%
Total Assessment$186,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,941+0.7%
2024$5,902+5.0%
2023$5,622+2.9%
2022$5,462+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 2097, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1937