Skip to content

2630 E Chestnut Ave(Unit CC2)Vineland, NJ 08361

Built 1970
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block4405
Lot2803
QualifierCC2
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
DescriptionC0ND0
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
31%
Improvement Value:$66,800
69%
Total Assessment$96,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,082+0.7%
2024$3,062+5.0%
2023$2,917+2.9%
2022$2,833+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4267, Page 2772Recorded3/4/2025

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 2144, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1970