Skip to content

2630 E Chestnut Ave(Unit CD4)Vineland, NJ 08361

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Aug 10, 2023

Property Information

Block4405
Lot2809
QualifierCD4
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
DescriptionC0ND0
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
31%
Improvement Value:$66,800
69%
Total Assessment$96,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,082+0.7%
2024$3,062+5.0%
2023$2,917+2.9%
2022$2,833+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4245, Page 2025Recorded8/11/2023

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 2611, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1970