Skip to content

2630 E Chestnut Ave(Unit CD7)Vineland, NJ 08361

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block4405
Lot2815
QualifierCD7
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
DescriptionC0ND0
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
31%
Improvement Value:$80,200
69%
Total Assessment$116,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,700+0.7%
2024$3,675+5.0%
2023$3,501+2.9%
2022$3,401+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4218, Page 6070Recorded11/19/2021

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 1921, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1970