Skip to content

2630 E Chestnut Ave(Unit CD5)Vineland, NJ 08361

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Aug 11, 2023

Property Information

Block4405
Lot2813
QualifierCD5
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0044

Building Details

Building Class---
DescriptionC0ND0
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage2.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
31%
Improvement Value:$80,200
69%
Total Assessment$116,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,700+0.7%
2024$3,675+5.0%
2023$3,501+2.9%
2022$3,401+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$90,000
Sq Ft1,200DeedBook 4245, Page 6512Recorded8/23/2023

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4230, Page 591Recorded7/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 1970