Skip to content

17 Magnolia StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
May 16, 2008

Property Information

Block1402
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2SFSHE 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,930
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,600
44%
Improvement Value:$141,000
56%
Total Assessment$252,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,187+3.0%
2024$9,887+3.1%
2023$9,586+1.4%
2022$9,455+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,930DeedBook 12139, Page 5130

Property Sale

Sale
$328,600
DeedBook 6334, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1917