Skip to content

9-11 Magnolia StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Apr 29, 2020

Property Information

Block1402
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2SFSHE 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,850
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,200
35%
Improvement Value:$148,700
65%
Total Assessment$229,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,272+3.0%
2024$8,998+3.1%
2023$8,725+1.4%
2022$8,605+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,850DeedBook 20200, Page 58198

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 20160, Page 51799Recorded6/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 1917