Skip to content

360 Belleville AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2023

Property Information

Block5201
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,291
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,400
42%
Improvement Value:$113,700
58%
Total Assessment$196,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,909+6.5%
2024$7,425+3.2%
2023$7,192+1.4%
2022$7,090+5.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927