Skip to content

10 Mt. Pleasant AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1962

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Sep 15, 2023

Property Information

Block5201
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,900
47%
Improvement Value:$128,700
53%
Total Assessment$241,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$9,744+20.2%
2016$8,104+3.6%
2015$7,823+5.8%
2014$7,391+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,272DeedBook 20230, Page 63057

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5851, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1962