Skip to content

30-32 Mt. Pleasant AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1940

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 5, 2019

Property Information

Block5201
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,622
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,500
55%
Improvement Value:$143,700
45%
Total Assessment$321,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,954+3.0%
2024$12,572+3.1%
2023$12,190+1.4%
2022$12,023+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,622DeedBook 20190, Page 23493

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,502DeedBook 20150, Page 85215Recorded11/5/2015

Property Built

Built

Year Built: 1940