Skip to content

40-42 Mt. Pleasant AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 6, 2003

Property Information

Block5201
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class45
Description1SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,434
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
52%
Improvement Value:$125,200
48%
Total Assessment$260,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,494+3.0%
2024$10,184+3.1%
2023$9,875+1.4%
2022$9,739+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1942