Skip to content

12 Mt. Pleasant Avenue

Belleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Dec 8, 2004

Property Information

Block5201
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,900
41%
Improvement Value:$160,900
59%
Total Assessment$273,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,042+3.0%
2024$10,717+3.1%
2023$10,391+1.4%
2022$10,248+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,272DeedBook 6139, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1942