Skip to content

34 Mt. Pleasant AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Aug 5, 2024

Property Information

Block5201
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2SB 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,500
43%
Improvement Value:$120,900
57%
Total Assessment$213,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,606+3.0%
2024$8,352+3.1%
2023$8,099+1.4%
2022$7,988+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,404DeedBook 20240, Page 58017

Property Built

Built

Year Built: 1927