Skip to content

123 Mt. Prospect AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Jun 25, 2020

Property Information

Block6002
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,523
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,900
46%
Improvement Value:$142,500
54%
Total Assessment$265,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,704+3.0%
2024$10,388+3.1%
2023$10,072+1.4%
2022$9,934+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000

To:

Sq Ft1,523DeedBook 20200, Page 96567

Property Sale

Sale
$238,900

From:

To:

Sq Ft1,268DeedBook 12527, Page 6225Recorded12/5/2014

Property Built

Built

Year Built: 1927