Skip to content

43 De Witt AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Aug 30, 2019

Property Information

Block6801
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,382
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
39%
Improvement Value:$235,300
61%
Total Assessment$387,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,620+3.0%
2024$15,159+3.1%
2023$14,698+1.4%
2022$14,497+23.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft2,382DeedBook 20190, Page 88616

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 12445, Page 3199Recorded7/15/2013

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 12368, Page 4458

Property Built

Built

Year Built: 1897