Skip to content

438-440 De Witt AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1948

Last Sale Date
Jul 26, 2011

Property Information

Block7105
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
49%
Improvement Value:$140,500
51%
Total Assessment$275,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,111+3.0%
2024$10,783+3.1%
2023$10,455+1.4%
2022$10,312+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1948