Skip to content

93 Bell StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Feb 14, 2003

Property Information

Block7105
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,571
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
47%
Improvement Value:$149,900
53%
Total Assessment$284,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,490+3.0%
2024$11,151+3.1%
2023$10,812+1.4%
2022$10,664+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,571DeedBook 5969, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1922