Skip to content

160 Crest DriveBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 28, 2025

Property Information

Block7203
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,554
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,800
57%
Improvement Value:$136,300
43%
Total Assessment$317,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,789+3.0%
2024$12,411+3.1%
2023$12,034+1.4%
2022$11,869+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,554DeedBook 20250, Page 27057

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,396DeedBook 20170, Page 97475Recorded11/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1942