Skip to content

149 Birchwood DriveBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Oct 4, 2024

Property Information

Block7203
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,292
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,000
50%
Improvement Value:$155,200
50%
Total Assessment$310,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,510+3.0%
2024$12,141+17.5%
2023$10,334+1.4%
2022$10,192+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft1,292DeedBook 20240, Page 60466

Property Sale

Sale
$374,900
Sq Ft1,292DeedBook 20211, Page 16125Recorded9/22/2021

Property Sale

Sale
$192,000

From:

To:

Sq Ft1,292DeedBook 12469, Page 3270Recorded11/21/2013

Property Built

Built

Year Built: 1942