Skip to content

36 Clearman PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 2021

Property Information

Block7802
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,340
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,500
58%
Improvement Value:$111,500
42%
Total Assessment$265,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,687+3.0%
2024$10,372+3.1%
2023$10,057+1.4%
2022$9,919-3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,500

From:

To:

Sq Ft1,502DeedBook 20190, Page 14386Recorded2/15/2019

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,502DeedBook 20180, Page 63659Recorded7/24/2018

Property Built

Built

Year Built: 1932