Skip to content

18 Preston StreetBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$470,025
Last Sale Date
Aug 13, 2024

Property Information

Block6404
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,100
54%
Improvement Value:$99,300
46%
Total Assessment$215,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,437+3.1%
2024$8,181+3.2%
2023$7,924+1.4%
2022$7,812+5.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$470,025

To:

Sq Ft1,075DeedBook 20240, Page 57252

Property Built

Built

Year Built: 1952