Skip to content

186 Bremond StreetBelleville, NJ 07109

Built 1946

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Sep 19, 2002

Property Information

Block8102
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description1SS1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,077
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,500
58%
Improvement Value:$127,200
42%
Total Assessment$304,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,289+3.0%
2024$11,926+3.1%
2023$11,563+1.4%
2022$11,405+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,077DeedBook 5922, Page 756

Property Built

Built

Year Built: 1946