Skip to content

267 Linden AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1946

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Sep 28, 2016

Property Information

Block8102
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,500
56%
Improvement Value:$127,800
44%
Total Assessment$291,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,748+3.0%
2024$11,401+3.1%
2023$11,055+1.4%
2022$10,903+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,176DeedBook 20160, Page 90536

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5991, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1946