Skip to content

241 Linden AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1912

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jul 27, 2020

Property Information

Block8102
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class47
Description2.5SB3G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,303
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,700
29%
Improvement Value:$241,300
71%
Total Assessment$339,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,672+3.0%
2024$13,268+3.1%
2023$12,865+1.4%
2022$12,689+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft2,303DeedBook 20200, Page 78236

Property Built

Built

Year Built: 1912