Skip to content

290 Bloomfield AveBloomfield, NJ 07003

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2025

Property Information

Block103
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,100
91%
Improvement Value:$31,600
9%
Total Assessment$351,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,623+3.8%
2024$12,158+3.8%
2023$11,712+1.3%
2022$11,557+8.2%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$850,000
DeedBook 6276, Page 187

Property Sale

SaleMulti
$600,000
DeedBook 5509, Page 108

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5155, Page 293