Skip to content

387 Bloomfield AvenueBloomfield, NJ 07003

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2020

Property Information

Block336
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
ZoningCBD
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,200
91%
Improvement Value:$25,600
9%
Total Assessment$284,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,221+3.8%
2024$9,846+3.8%
2023$9,484+1.3%
2022$9,359-8.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5410, Page 198

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5075, Page 504