Skip to content

276-278 Newark AvenueBloomfield, NJ 07003

Commercial

Last Sale Price
$18,391,504
Last Sale Date
Oct 1, 2013

Property Information

Block336
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
ZoningCBD
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,200
91%
Improvement Value:$25,600
9%
Total Assessment$284,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,221+3.8%
2024$9,846+3.8%
2023$9,484+1.3%
2022$9,359-8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$18,391,504

To:

DeedBook 12463, Page 6431

Property Sale

Sale
$447,320
DeedBook 12229, Page 5126

Property Sale

Sale
$159,182
DeedBook 6047, Page 373