Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
399 Bloomfield AvenueBloomfield, NJ 07003
Last Sale Date
Sep 30, 1982
Property Information
Block336
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14
Building Details
Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
ZoningCBD
Sq Footage---
Acreage0.17
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$259,200
91%
Improvement Value:$25,600
9%
Total Assessment$284,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $10,221 | +3.8% |
| 2024 | $9,846 | +3.8% |
| 2023 | $9,484 | +1.3% |
| 2022 | $9,359 | -8.4% |
Property History
No events match the selected filters.