Skip to content

51 Ernst AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Date
May 28, 2000

Property Information

Block1263
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,535
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$196,500
55%
Improvement Value:$162,500
45%
Total Assessment$359,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,177+3.8%
2024$11,732+4.0%
2023$11,283+1.6%
2022$11,111-13.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5492, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1930