Skip to content

139 Garner AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$87,900
Last Sale Date
Jun 29, 1983

Property Information

Block1267
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,352
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,400
54%
Improvement Value:$165,400
46%
Total Assessment$360,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,988+3.9%
2024$11,541+4.1%
2023$11,090+1.6%
2022$10,917-6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$87,900

To:

Sq Ft1,352DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1930