Skip to content

32 Grove StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Sep 9, 1994

Property Information

Block32
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,680
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,400
28%
Improvement Value:$204,500
72%
Total Assessment$284,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,664+3.8%
2024$9,311+4.0%
2023$8,954+1.6%
2022$8,818-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 5334, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 1925