Skip to content

300 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1953
Commercial

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Apr 28, 2008

Property Information

Block511
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description2 STORES
Dwellings1
ZoningPOR
Sq Footage---
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$378,300
72%
Improvement Value:$148,400
28%
Total Assessment$526,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,866+3.8%
2024$17,213+4.0%
2023$16,554+1.6%
2022$16,301-23.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$685,000

To:

DeedBook 12133, Page 3787

Property Built

Built

Year Built: 1953