Skip to content

24 Benson StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2002

Property Information

Block511
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage1,828
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,600
45%
Improvement Value:$221,900
55%
Total Assessment$401,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,619+3.8%
2024$13,121+4.0%
2023$12,619+1.6%
2022$12,426-6.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1890