Skip to content

30 Benson StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1892

Last Sale Price
$642,000
Last Sale Date
Aug 3, 2020

Property Information

Block511
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,975
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,900
33%
Improvement Value:$369,500
67%
Total Assessment$551,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,703+3.8%
2024$18,020+4.0%
2023$17,331+17.9%
2022$14,704-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$642,000

To:

Sq Ft1,974DeedBook 20200, Page 95243

Property Sale

Sale
$352,500
DeedBook 12340, Page 6596

Property Built

Built

Year Built: 1892