Skip to content

35 Division StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1959

Last Sale Price
$2
Last Sale Date
May 6, 2022

Property Information

Block542
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,128
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,300
31%
Improvement Value:$263,800
69%
Total Assessment$385,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,063+3.8%
2024$12,585+4.0%
2023$12,104+1.6%
2022$11,919-0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$483,950
DeedBook 6236, Page 290

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 5518, Page 820

Property Built

Built

Year Built: 1959