Skip to content

93 La France AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$717,500
Last Sale Date
Feb 7, 2022

Property Information

Block63
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description4-FAM
Dwellings4
ZoningR-1B
Sq Footage3,825
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,700
17%
Improvement Value:$452,300
83%
Total Assessment$545,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,486+3.8%
2024$17,811+4.0%
2023$17,129+1.6%
2022$16,868+6.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$717,500

To:

Sq Ft3,825DeedBook 20220, Page 26818

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft3,825DeedBook 20170, Page 21505Recorded3/9/2017

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 5420, Page 29

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1929