Skip to content

26 Sunset AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Date
Nov 13, 2023

Property Information

Block841
Lot82
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,799
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,700
49%
Improvement Value:$220,400
51%
Total Assessment$429,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,555+3.8%
2024$14,023+4.0%
2023$13,487+1.6%
2022$13,281+12.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,894DeedBook 12517, Page 5283Recorded9/30/2014

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 6175, Page 779

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1925