Skip to content

787 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1935

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 28, 2010

Property Information

Block871
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,594
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,700
37%
Improvement Value:$240,400
63%
Total Assessment$379,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,859+3.8%
2024$12,389+4.0%
2023$11,915+1.6%
2022$11,733+15.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,594DeedBook 12281, Page 5441

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 5044, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1935