Skip to content

21 Greenbrook DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1996

Last Sale Price
$332,500
Last Sale Date
Mar 29, 2021

Property Information

Block871
Lot30
QualifierC0021
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class37
DescriptionTHG
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,580
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
36%
Improvement Value:$195,700
64%
Total Assessment$305,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,369+3.8%
2024$9,990+4.0%
2023$9,608+4.6%
2022$9,186-14.6%
Property History

Property Sale

Sale
$332,500

To:

Sq Ft1,580DeedBook 20210, Page 49002

Property Sale

Sale
$167,406
DeedBook 5441, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1996