Skip to content

20 Corsi RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1959

Last Sale Date
Nov 17, 1978

Property Information

Block913
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,224
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,700
46%
Improvement Value:$179,400
54%
Total Assessment$332,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,265+3.8%
2024$10,853+4.0%
2023$10,438+1.6%
2022$10,279+10.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959