Skip to content

42 Daka Ct.Bloomfield, NJ 07003

Built 1958

Last Sale Date
Sep 21, 1976

Property Information

Block913
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,801
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,700
39%
Improvement Value:$256,600
61%
Total Assessment$417,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,155+3.8%
2024$13,637+4.0%
2023$13,116+1.6%
2022$12,915-1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958