Skip to content

46 Daka Ct.Bloomfield, NJ 07003

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2001

Property Information

Block913
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,108
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,200
43%
Improvement Value:$187,700
57%
Total Assessment$331,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,258+3.8%
2024$10,846-4.7%
2023$11,381+1.6%
2022$11,207+20.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959