Skip to content

50 Main TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2025

Property Information

Block913
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,998
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,400
31%
Improvement Value:$291,000
69%
Total Assessment$421,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,294+3.8%
2024$13,771+4.0%
2023$13,245+1.6%
2022$13,042+3.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$125,700
DeedBook 5608, Page 342

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 5309, Page 249

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5093, Page 57

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1931