Skip to content

146-150 Central Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 30, 2005

Property Information

Block192
Lot67
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-5

Building Details

Building Class10
DescriptionCAR WASH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$883,000
88%
Improvement Value:$120,200
12%
Total Assessment$1,003,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,511-0.9%
2024$31,781+58.4%
2023$20,064+1.3%
2022$19,807+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 5863, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1980