Skip to content

72 Fairmount Terr.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 28, 2020

Property Information

Block454
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-6

Building Details

Building Class17
Description1.5S-B-CC-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
25%
Improvement Value:$252,400
75%
Total Assessment$337,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,613-0.9%
2024$10,705-1.7%
2023$10,888+1.3%
2022$10,749+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930