Skip to content

116 Carnegie Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1915

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 28, 2017

Property Information

Block511
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-10

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,827
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
14%
Improvement Value:$386,300
86%
Total Assessment$451,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,175-0.9%
2024$14,297-4.7%
2023$14,999+1.3%
2022$14,807+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft2,821DeedBook 20170, Page 90290

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

Sq Ft2,827DeedBook 20160, Page 62137Recorded7/22/2016

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 6309, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1915